Wybierając się zagranicę warto przygotować się na różne okoliczności, nie zawsze przyjemne.
Na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych (
www.msz.gov.pl) znajduje się wiele cennych wskazówek, co należy robić w razie wypadku, utraty dokumentów oraz innych niemiłych sytuacji. Dla Was wybraliśmy najważniejsze informacje:

1. KRADZIEŻ

Jeżeli zostałeś napadnięty lub okradziony, przede wszystkim powiadom o tym zdarzeniu lokalną policję. Potem skontaktuj się z najbliższą polską placówką dyplomatyczną lub konsularną. Konsul może ułatwić Ci kontakt z krewnymi lub znajomymi w Polsce, którzy prześlą Ci pieniądze za pośrednictwem banku lub firmy świadczącej tego rodzaju usługi.

W uzasadnionych przypadkach, jeżeli nie ma innych możliwości przekazania pieniędzy, konsul może wypłacić poszkodowanemu polskiemu obywatelowi kwotę, jaka zostanie wpłacona przez krewnych lub znajomych na konto Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie.

W szczególnie uzasadnionych przypadkach konsul może udzielić pomocy finansowej niezbędnej na powrót do Polski najtańszym środkiem transportu, o ile turysta zobowiąże się do zwrotu pożyczki po powrocie. Należy pamiętać, że przekazywanie środków pieniężnych przez polskie przedstawicielstwa dyplomatyczno-konsularne ograniczone jest do wyjątkowych sytuacji. Do zdecydowanej większości państw można przesłać pieniądze z Polski drogą bankową. Ponadto w kraju działają firmy świadczące płatne usługi transferu pieniędzy za granicę, które niemalże natychmiast po potwierdzeniu operacji wypłacają turyście za granicą równowartość kwoty wpłaconej w Polsce.

2. CHOROBA, WYPADEK.

Przed wyjazdem za granicę zawsze należy pamiętać o wykupieniu ubezpieczenia. Opieka konsularna nie obejmuje kosztów pomocy lekarskiej. W przypadku braku ubezpieczenia koszty leczenia obciążają bezpośrednio obywatela, któremu została udzielona pomoc lekarska za granicą.

3. UTRATA DOKUMENTÓW.

W przypadku utraty paszportu lub innych dokumentów podróży konsul może, po uprzednim potwierdzeniu tożsamości, wydać paszport tymczasowy na powrót do kraju.

4. ARESZTOWANIE.

Jeżeli zostałeś zatrzymany, aresztowany lub pozbawiony wolności, masz prawo żądać kontaktu z konsulem. Konsul zadba o to, aby obywatel RP nie był traktowany gorzej, niż obywatel państwa, w którym przebywa. Na wniosek zatrzymanego konsul może:

  • powiadomić rodzinę o aresztowaniu

  • uzyskać od władz miejscowych i przekazać zainteresowanemu informację o powodach zatrzymania, przewidywanej w ustawodawstwie sankcji karnej za popełnienie zarzucanego czynu, czasie trwania procedury sądowej oraz ewentualnej możliwości zwolnienia, a także dostarczyć aresztowanemu listę adwokatów (wyboru pełnomocnika musi dokonać sam zainteresowany)

  • utrzymywać kontakt z zatrzymanym.

5. UBEZPIECZENIE.

Prawo do otrzymania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) mają osoby ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia. Na podstawie EKUZ przysługują świadczenia zdrowotne w zakresie podstawowym, określanym przez konkretne Państwo UE.
Wszystkie informacje o
warunkach i sposobie wydawania kartyznajdują się na stronach NFZ.
Tam też można pobrać odpowiedni
formularz wniosku o wydanie karty.

Na podstawie karty EKUZ nie przysługuje natomiast ubezpieczenie w przypadku akcji ratunkowej w górach zarówno latem, jak i zimą. Zalecane jest wykupienie prywatnego dodatkowego ubezpieczenia na czas pobytu w danym kraju. Akcje ratownicze w Alpach mogą być bardzo kosztowne. W zależności od zakresu przeprowadzanej akcji, wykorzystanego sprzętu oraz sztabu ludzi wynoszą one od kilkudziesięciu do kilku tysięcy, a z wykorzystaniem helikoptera nawet do kilkudziesięciu tysięcy euro.


Informacje praktyczne:


Do przygotowania powyższych wiadomości wykorzystano informacje ze stron:

www.twojaeuropa.pl
www.msz.gov.pl
www.mojaszwajcaria.pl
www.austria.info/pl
www.pzm.pl

CIEKAWE ARTYKUŁY:

Jak wybrać kask na narty
Autorem artykułu jest Krzysztof Malinowski

Dobry kask, który będzie chronił twoją głowę od obrażeń podczas zimowych szaleństw to jedna z podstawowych rzeczy, w które powinien się zaopatrzyć każdy narciarz. W naszym artykule doradzamy jak wybrać odpowiedni kask narciarski, który pozwoli na komfortową i bezpieczną jazdę.
Coraz więcej narciarzy nosi kaski narciarskie - nie bez powodu - dobry kask chroni głowę przed poważnymi obrażeniami, a nawet może zapobiec śmierci. Nie ma usprawiedliwienia jeżdżenia na nartach bez kasku. Oto kilka wskazówek dla kupujących pierwszy kask na narty.

Znajdź swój rozmiar kasku
Znalezienie rozmiar kasku nie jest bardzo trudne. Rozmiary większości kasków są mierzone w centymetrach, w oparciu o obwód głowy. Aby więc uzyskać rozmiar, należy zmierzyć taśmą swoją głowę tuż nad brwiami.

Ruszaj do sklepu narciarskiego
Gdy już wiesz, w przybliżeniu, jaki powinieneś mieć rozmiar kasku, wybierz się do sklepu narciarskiego. Jeżeli masz gogle narciarskie, to weź je ze sobą do sklepu – sprawdzisz czy pasują do kasku.

Przymierz kaski
Przymierzenie kilku kasków przed dokonaniem zakupu jest bardzo dobrym pomysłem ponieważ kaski różnych producentów są inaczej uformowane i pomimo tego samego rozmiaru mogą występować różnice. Dobrze dopasowany kask powinien być wygodny i nie powinien się ruszać po założeniu, ale nie może też być zbyt ciasny, gdyż mógłby powodować ból głowy. Wyczucie kasku jest bardzo ważne aby zapewnić późniejszy komfort jazdy, dlatego też warto poświęcić trochę czasu na mierzenie.

Sprawdź czy Twoje gogle pasują do kasku

Przymierz gogle do kasku, którego zakup planujesz. Jeżeli pasują one zarówno do twarzy, jak i do hełmu i czujesz się w nich wygodnie, to wszystko powinno być w porządku. Czasami gogle mogą wymagać drobnego poluzowania.

Chcesz kupić kask narciarski w internecie?
Jeżeli zamierzasz kupić kask online, upewnij się, że podlega on zwrotowi. Wszystkie kaski są ukształtowane inaczej, więc nie próbując go, może się okazać, że pomimo odpowiedniego rozmiaru, nie jest wygodny. Dlatego ważne jest aby wcześniej upewnić się, że z ewentualnym zwrotem towaru nie będzie problemów.

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl


INFORMACJE

Dla agentów

Globtrans sp. z o.o. istnieje na rynku od ponad 10 lat i od początku kładzie silny nacisk na dobrą współpracę z Agentem turystycznym. Jako Organizator gwarantujemy przede wszystkim pełen profesjonalizm i zaangażowanie...

Czytaj całość

Jak rezerwować

Umowa z Globtrans sp. z o.o. jest zawierana w formie pisemnej na druku „Zgłoszenie – Umowa o świadczeniu usług turystycznych” (Zgłoszenie). Umowa dochodzi do skutku na warunkach zawartych w Zgłoszeniu po podpisaniu umowy...

Czytaj całość

Warunki

WARUNKI UCZESTNICTWA w imprezach organizowanych przez „GLOBTRANS” Sp. z o.o. Niniejsze warunki stanowią integralną część zgłoszenia udziału w imprezach turystycznych organizowanych przez „GLOBTRANS” Sp. z o.o...

Czytaj całość

Copyright © 2001-2018 Globtrans Sp. z o.o.
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu